I Kongres Misyjny Diecezji Ełckiej Stacja Młodzieżowa

Nasze życie ma sens tylko wtedy, kiedy żyjemy dla innych

Między innymi takie słowa skierował do młodzieży bp Jerzy Mazur 17 czerwca 2017 r. podczas I Kongresu Misyjnego – Stacja Młodzieżowa, który przebiegał pod hasłem „Idźcie i głoście”.

Wszystko rozpoczęło się w trzech ełckich parafiach stacyjnych, gdzie młodzież rozpoczęła misyjne spotkanie poprzez wspólną modlitwę, tańce i śpiewy. Była to również okazja do wysłuchania konferencji pt.  „Z Chrztu Świętego jesteśmy uczniami-misjonarzami”. Nie zabrakło misjonarzy, którzy przybyli, aby podzielić się z zebranymi swoim świadectwem posługi misyjnej. Młodzi uczestnicy również dawali świadectwo jak realizują swoje powołanie do działalności misyjnej.  Po zakończeniu spotkań w poszczególnych parafiach, wszystkie grupy procesyjnie udały się na Plac Jana Pawła II, gdzie odbyła się główna część spotkania.

Plac celebry był miejscem ekspansji radości i młodości. Wypełnił się on wielką wspólnotą młodych ludzi, którzy tańcem uwielbiali Pana Boga. Misjonarze i misjonarki mówili o swojej pracy na misjach i tym, czego każdego dnia doświadczają. O godz. 13.00 rozpoczął się najważniejszy punkt spotkania – Eucharystia, której przewodniczył bp Jerzy Mazur. W homilii biskup skierował do uczestników słowa: „Nasze życie ma sens tylko wtedy, kiedy żyjemy dla innych. Wszyscy jesteśmy uczniami-misjonarzami i nie wolno nam zamykać daru wiary tylko dla siebie! Jesteśmy misjonarzami w swoich rodzinach, szkołach, miejscach pracy, wszędzie tam, gdzie Bóg nas posyła. W tej codziennej służbie Jezus zapewnia nas: „Ja jestem z Wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

Biskup zauważył, że fatimskie orędzie Matki Bożej jest nadal aktualne. „Orędzie fatimskie można zawrzeć w trzech słowach: „modlitwa, pokuta, nawrócenie serc”. Orędzie to wzywa nas do modlitwy o zbawienie dusz i do zmiany stylu życia, aby było zgodne z Ewangelią” – wyjaśniał hierarcha.

Stacja Młodzieżowa była szczególną okazją do dziękczynienia młodych za dar sakramentu bierzmowania. „Apostołowie, kiedy otrzymali Ducha Świętego w Wieczerniku posłuszni nakazowi misyjnemu poszli i głosili Ewangelię. Stali się odważnymi świadkami Jezusa Chrystusa aż po krańce ziemi” – mówił biskup do młodzieży.

Biskup Ełcki wyjaśniał uczestnikom Kongresu, że misjonarki i misjonarze są zwiastunami Dobrej Nowiny o zbawieniu. „Obecnie pracuje ponad dwa tysiące w krajach misyjnych i ponad tysiąc na Wschodzie. Na Wschodzie posługuje 9 kapłanów z diecezji ełckiej. A ponad trzydziestu pracuje na misjach” – wyjaśniał bp Mazur. Zachęcał młodzież, aby korzystała z obecności misjonarzy i misjonarek. „Pytajcie ich o sprawy misyjne, o życie ludzi na misjach i jak wy możecie przez nich pomagać biednym, potrzebującym. Jak wy możecie wypełniać wasze powołanie misyjne” – zachęcał biskup.

Po Eucharystii bp Mazur dokonał aktu posłania ks. Wojciecha Szypulewskiego, który będzie na palcówce misyjnej w Chile. Rozesłał także młodzież, aby jako misjonarze i misjonarki niosła Chrystusa w swoich środowiskach.

Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na agapę oraz możliwość doświadczenia skrawka misji w „Alei Misyjnej”. Zgromadzenia misyjne oraz wspólnoty młodzieżowe naszej diecezji przygotowały stoiska. Następnie odbył się koncert suwalskiego zespołu Młodzi z Bogiem. Na zakończenie jeszcze raz zebraliśmy się na wspólnej modlitwie i Koronką do Bożego Miłosierdzia zakończyliśmy nasz Kongres Misyjny.

Dziękujemy wszystkim misjonarzom i misjonarkom, którzy towarzyszyli nam w tym spotkaniu i podzielili się z nami cząstką swojej misyjnej drogi.

Do swojej codzienności powracamy z zadaniem. Bp Jerzy Mazur przypomniał zaangażowanie misyjne, tragicznie zmarłej w Boliwii Heleny Kmieć. „Nie wolno nam ukrywać daru wiary w sercu, zatrzymując ją tylko dla siebie. O tym wiedziała Helenka Kmieć, wolontariuszka, która często powtarzała, że życie ma sens tylko wtedy jeśli jest życiem dla kogoś: dla Boga, dla innych. Nieśmy Chrystusa innym i aż po krańce ziemi” – zachęcał nasz biskup.

Agata Święconek – KSM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *