Ambona Młodych

To jest Synod młodych i wszyscy chcemy słuchać siebie nawzajem. Każdy młody człowiek ma coś do powiedzenia innym, ma coś do powiedzenia dorosłym, ma coś do powiedzenia księżom, siostrom zakonnym, biskupom i papieżowi. Wszyscy musimy Was wysłuchać.”

Te słowa wypowiedział papież Franciszek do młodzieży w kwietniu 2017 roku. Nie da się ich odczytać inaczej, niż jako zaproszenie. Bardzo szerokie, bo skierowane przede wszystkim do młodych ludzi, ale też tych, którzy młodym towarzyszą – do duszpasterzy, katechetów, animatorów. To oni przecież uczą się stale, jak najskuteczniej odpowiadać na potrzeby kolejnych pokoleń. Słowa papieża nawiązują do ważnego wydarzenia, które czeka Kościół w październiku 2018 roku, czyli do XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego temat brzmi: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”, ale przedsynodalny czas jest tak samo ważny!

To moment na refleksję dla każdego z nas. Warto zastanowić się nad naszym miejscem w Kościele, nad tym jak możemy się angażować i co poprzez młodzieńczą radość, entuzjazm i chęć do zmian możemy wnieść do wspólnoty całego Kościoła. Nasz głos jest słyszany i może mieć realny wpływ na otaczającą rzeczywistość, musimy tylko podjąć działanie.

Portal, ten powstał powstał, by być amboną młodych. Ma ukazywać, jak bogaty i różnorodny jest młody Kościół. Założenie jest proste – tworzą go młodzi dla młodych. Każdy może zostać autorem i podzielić się swoim świadectwem, opinią, zdaniem na temat dotyczący Kościoła, wiary, życia społecznego. Chcemy usłyszeć głos młodych uwzględniając to, że wywodzą się z różnych wspólnot, ruchów, stowarzyszeń oraz, że są na różnym etapie rozwoju duchowego. Chcemy promować i wspierać inicjatywy, dzieła, miejsca, już tworzone przez młodych.

Na etapie startowym zapraszamy do zapoznania się z nagraniami rozwijającymi tematykę przygotowaną na grudzień w programie formacyjnym dla młodzieży „Oto ja”! Można również przeczytać teksty pierwszych autorów. To, co zostało przygotowane przez redakcję, to dopiero początek tworzenia naszego wspólnego dzieła! Mamy nadzieję, że grupa twórców będzie się stale poszerzać i wzajemnie inspirować. Każdy jest zaproszony – zarówno wspólnoty i ruchy kościelne, jak i osoby indywidualne.

Już teraz zachęcam do kontaktu, wymiany myśli, pomysłów, propozycji współpracy. Chcemy to miejsce tworzyć dla Ciebie i przede wszystkim z Tobą!

Ta skrzynka mailowa: kontakt@synodmlodziezy.pl, czeka na Twoją wiadomość!

 

Karolina Błażejczyk

tekst pochodzi ze strony www.synod2018.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *