DIECEZJALNE OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA MŁODZIEŻY W EŁKU

Podczas Niedzieli Palmowej, 14 kwietnia 2019 r. w diecezjach przeżywaliśmy kontynuację XXXIV Światowego Dnia Młodzieży. W diecezji ełckiej młodzież na wspólne świętowanie gromadziła się w wielu miastach. Natomiast w stolicy diecezji bp Jerzy Mazur, biskup ełcki spotkał się z młodymi Ełku i okolic.

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa ełckiego, rozpoczęła się poświęceniem palm i radosną procesją wokół katedry.  Tegorocznemu spotkaniu towarzyszył bł. Piotr Jerzy Frassati, którego słowa: „Żyć, a nie wegetować”, stały się tematem rozważań młodzieży.

W homilii biskup przypomniał młodym słowa, które skierował do nich papież Franciszek w swojej najnowszej adhortacji „Christus vivit”: „Chrystus żyje i chce abyś żył!”. „Wielki Tydzień, który dzisiaj rozpoczynamy, to nie jest czas na samotność. To wspaniały czas na spotkanie z Jezusem Chrystusem. Spotykajcie się z Nim w Jego Słowie, rozważając Jego cierpienia i śmierć na krzyżu. Uczcie się nauki krzyża, mądrości krzyża oraz brania i niesienia codziennego krzyża. Papież do młodych dzisiaj na Placu św. Piotra powiedział: „z krzyżem się nie negocjuje, albo się Go bierze, albo odrzuca”. Tego wyboru ty sam musisz dokonać” – mówił młodzieży zgromadzonej w katedrze bp Mazur.

Zachęcał młodzież, aby czas Wielkiego Tygodnia przeżyła realizując trzy postanowienia: po pierwsze umieścić Boga w centrum swojego życia, po drugie – odkryć wartość Eucharystii i po trzecie – żyć Ewangelią.

„Spotykając się z Jezusem uczcie się od Niego wierności i posłuszeństwa Bogu. Wpatrując się w świętych i błogosławionych uczcie się zawierzenia siebie Bogu i pójścia za Chrystusem” – mówił wskazując młodzieży przykład bł. Frassatiego.

Po wspólnej Eucharystii młodzieżowe wspólnoty z parafii katedralnej zaprezentowały spektakl o bł. Frassatim, który swoją postawą najpełniej wyrażał jak może prawdziwie żyć młody człowiek, aby było to życie, a nie wegetacja. Jedna z młodych uczestniczek powiedziała: „Takich wzorców jak bł. Piotr Frassati potrzebujemy jak powietrza. Potrzebujemy postaci pokazujących, że sekret świętości nie polega na przenikliwości politycznej, piątkach w szkole, ani nawet dojrzałości psychicznej lecz na przezywaniu wszystkiego, co składa się na życie w zjednoczeniu z Chrystusem. Tacy święci pokazują nam jak iść z Chrystusem samym środkiem świata, nie tyle ten świat odrzucając lecz zmieniając na lepsze”.

Spotkanie zakończyło się wspólną agapą. Młodzież już dzisiaj została zaproszona na Diecezjalny Dzień Młodzieży,  który jest organizowany 11 maja w Olecku. Hasłem spotkania będą słowa: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się wstanie według słowa Twego”.

mr