DDM Olecko 2019

Pod hasłem „Miłości bez Krzyża nie znajdziesz. Krzyża bez miłości nie udźwigniesz”” odbył się tegoroczny Diecezjalny Dzień Młodzieży. Tym razem  gospodarzem spotkania było Olecko. Spotkaniu towarzyszyły świadectwa, modlitwy, Q&A z Księdzem Biskupem, Droga Krzyżowa oraz Msza św.

„Nie przypadkowo to właśnie Krzyż wypełnia tegoroczne spotkanie. W tym roku chcemy szczególnie skupić się na krzyżu i odkryciu Jego mocy, a także chcemy otworzyć się na Jego działanie w naszym życiu. Przeżywając spotkanie chcemy otworzyć swoje serca na dary, które płyną z Krzyża, na Miłość, która jest w stanie wszystkich nas ogarnąć. Chcemy prosić o towarzyszenie tej Miłości każdego dnia, w każdym, choćby najmniejszym działaniu – w szkole, pracy, w domu, w nauce, modlitwie, w chwilach trudnych, w momentach podejmowaniu ważnych dla nas decyzji, ale też w czasie radości i wdzięczności. Chcemy zatopić swoją młodość w krzyżu.” – mówi Monika Zubowicz, Prezes KSM Diecezji Ełckiej.

Do Olecka przybyło ponad 2 tys. młodych osób z całej diecezji ełckiej, reprezentujących różne grupy, ruchy i stowarzyszenia młodzieżowe, w tym: KSM, Ruch Światło – Życie, Liturgiczną Służbę Ołtarza, Ruch Lednicki i wiele innych wspólnot, a także młodzież bierzmowaną i kandydatów do przyjęcia Sakramentu Dojrzałości. Towarzyszyli im księża opiekunowie.

Spotkanie w Hali Lega Olecko rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty . Po nim młodzi ludzie dzielili się świadectwami swojej wiary. Zgromadzeni mieli w ten sposób okazję poznać tych, którzy na co dzień do swojego rodzinnego życia zapraszają Boga i są szczęśliwi. „Pięknym wewnętrznie jest się wtedy, gdy ma się w sercu Boga”; „Bez Krzyża nie wyobrażam sobie życia. W nim zatapiam siebie..”; „Życia nie da się zbudować bez Krzyża” – mówili uczestnicy spotkania.

– Zapraszając młodych na spotkania w różnych miejscach naszej diecezji chcemy podkreślić, że młodzież jest ważna wszędzie. To też szczególne zaproszenie młodych ludzi z danego miasta do współpracy, współorganizowania i tworzenia tego dnia. Młodzi wnoszą wiele swoich pomysłów – mówi. Ks. Łukasz Różycki, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Po świadectwach młodzież zadawała pytania ks. Biskupowi Jerzemu Mazurowi.

„Jak ks. Biskup odkrył swoje powołanie i jak jest  z jego realizacją? – to jedno z pytań od młodzieży zadane Gospodarzowi spotkania. Dialog ten wywołał lawinę entuzjazmu i radości.

Droga Krzyżowa ulicami miasta Olecka, to następny punkt Diecezjalnego Spotkania Młodych. Młodym towarzyszyło skupienie i modlitwa. Oczy wszystkich wpatrzone były w Krzyż, który mimo wszystko daje radość i nadzieję.

„Jak łatwo jest porzucić Krzyż i działać na własną rękę. Wtedy towarzyszy mi niepokój i potrafię ranić. Zapraszając Ukrzyżowanego do swojego życia odzyskuję radość i potrzebę dzielenia się Nim z innymi..” – mówi Urszula z Suwałk, uczestniczka spotkania.

Kulminacyjnym punktem spotkania była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Jerzego Mazura, ordynariusza diecezji ełckiej, odprawiona w Oleckim Amfiteatrze.

„Każdy z nas chce być szczęśliwy. Prawdziwe szczęście nie daje pieniądz, kariera, zdrowie, ale prawdziwe szczęście daje miłość, miłość Boga i bliźniego. Tej miłości winniśmy się uczyć od samego Jezusa Chrystusa, który oddał za nas życie na krzyżu….Uwierz w tę miłość Jezusa do ciebie” – apelował w homilii  do młodych bp. ełcki.

„Zachęcam was uczcie się prawdziwej miłości od Jezusa. Trwajcie w Jego miłości. W miłość Boga i bliźniego jest wpisany krzyż. Pokochaj krzyż, bierz go codziennie i naśladuj Jezusa” – dodał.

Gospodarz Spotkania pokreślił wartość Krzyża w życiu młodego człowieka. „Wybraliśmy krzyż, i dlatego tutaj jesteśmy. Ten krzyż udźwigniemy, kiedy będziemy z miłością każdego dnia wybierać i z miłością nieść, dźwigać. W tym dźwiganiu krzyża nie będziemy sami, jest z nami Jezus, który uczy nas jak brać codzienny krzyż z miłością. Wpatrujemy się w dniu dzisiejszym w Krzyż, w Chrystusa Ukrzyżowanego, bo nie ma Chrystusa w oderwaniu od Krzyża. Uczmy się nauki i mądrości Krzyża”.

Pytanie zadane przez Jezusa św. Piotrowi „Czy kochasz mnie” dotyczy i dotyka również serc młodych ludzi. W homilii biskup zachęcał młodych ludzi do świętości, szczerości, odwagi: „Jezus staje dzisiaj przed każdym z was, przed każdą z was i zadaje pytanie wymieniając twoje imię: Czy Mnie kochasz?. Jeżeli Twoja odpowiedź jest podobna do odpowiedzi Piotra to usłyszysz od Chrystusa: „Pójdź za Mną”. Jezus pragnie byście szli za Nim drogą do świętości, bo to jest nasze powołanie – być świętym, być zbawionym. Tę drogę do świętości realizujemy będąc kapłanem, osobą konsekrowaną, misjonarzem misjonarką, w małżeństwie i w samotności”.

Młodzież na zakończenie Mszy św. wymieniła się różańcami. „Pragnę was zachęcić słowami Maryi: „Odmawiajcie różaniec”. Św. Jan Paweł II prosił nas: „Odkrywajcie ten skarb, którym jest różaniec”. Daję wam broń i tarczę przeciwko złu i napaściom szatana. Możesz wybrać, możesz odrzucić. Masz wolną wolę. Jeśli odrzucisz, to czym się obronisz?” – mówił kaznodzieja.

Po nabożeństwie odbyła się wspólna agapa.

Dzień Młodzieży już od kilkunastu lat odbywa się na terenie diecezji ełckiej. W przyszłym roku taki dzień odbędzie się w Augustowie.

ks. kz